Koronawirus pokrzyżował plany wielu inwestorom, ale i klientom indywidualnym chcącym zakupić nieruchomość. Gospodarka stoi. Wszyscy z wielką uwagą przyglądamy się i próbujemy przewidzieć jaki wpływ na Świat i nasze codzienne życie będą miały konsekwencje Pandemii. Jako doświadczone biuro Obrotni Nieruchomości pragniemy podzielić się z Państwem naszą opinią oraz dotychczasowymi doświadczeniami.

Co z naszymi finansami?
Niewątpliwie każdy z nas odczuje w portfelu zatrzymanie się gospodarki. Złotówka traci na wartości. Niskie stopy procentowe nie zachęcają do trzymania pieniędzy w banku. Mamy coraz wyższą inflację. Inwestycje w złoto czy w akcje to robota dla rynkowych wyjadaczy. W całym tym zamieszaniu nieruchomości wciąż wydają się bezpieczną i w długim terminie dochodową inwestycją. Każda hossa, kończy się bessą, po której rynek odbija się jeszcze wyżej. Oznacza to, że nieruchomości będą jeszcze droższe w przyszłości. Oczywiście dzisiaj najbardziej skorzysta ten kto dysponuje gotówką na zakup, ponieważ banki coraz bardziej ostrożnie udzielają kredytów na zakup mieszkania. Jest wiele alternatyw, przemyśl tą najbardziej bezpieczną dla Ciebie.

Co z cenami mieszkań? Czy ceny spadną?
To pytanie zadaje sobie każdy deweloper, pośrednik a także wszyscy Ci, którzy chcą kupić mieszkanie. W ostatnim czasie powstało wiele analiz, przemyśleń i artykułów na ten temat. Opinia biura Obrotni Nieruchomości jest taka… to zależy. Zależy od rodzaju nieruchomości i tego w jaki sposób jej zakup był sfinansowany. Dla przykładu mieszkania pod wynajem krótkoterminowy obecnie stoją puste i nie przynoszą dochodu. Te sfinansowane kredytem bankowym, w dodatku na 80-90% wartości mieszkania przynoszą obecnie stratę i wiele z nich w związku z sytuacją finansową właścicieli wypłynie na rynek w postaci mieszkań na wynajem długoterminowy aby choć odrobinę nadpłacić kredyt lub finalnie na sprzedaż. Takie mieszkania prawdopodobnie będą trochę tańsze niż w okresie przed koronawirusem. Jeśli chodzi o popyt, to zainteresowanie mieszkaniami mocno spowolniło, ale wg przeprowadzonej przez nas ostatnio ankiety Klienci nie wycofali się z zakupu a jedynie odłożyli tę decyzję na później, większość na za 2 – 3 miesiące. Dlatego naszym zdaniem ceny mieszkań zakupionych do zamieszkania powinny być stosunkowo stabilne z tendencją lekko spadkową. W naszej opinii nastąpi korekta cenowa, ale nie będzie to silne załamanie i nie należy spodziewać się obniżki rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.

Jak w dzisiejszych warunkach kupić lub sprzedać mieszkanie?
Obecnie rynek zwolnił dość mocno. Wiele Agencji wstrzymuje się z działaniami i wycofuje swoje oferty z płatnych portali ogłoszeniowych. Klienci bojąc się o zdrowie swoje i swoich bliskich, unikają wychodzenia z domu a także oglądania mieszkania. Jako odpowiedzialna Agencja nieruchomości również rekomendujemy aby zostać w domu, ale dlaczego wstrzymywać się z oględzinami? Dzisiejsza technologia pozwala na prezentację mieszkania nie wychodząc z domu. Można zdzwonić się z Agentem i na żywo w czasie rzeczywistym razem obejrzeć mieszkanie siedząc wygodnie na kanapie. Zachęcamy do takich działań naszych Klientów. Jest to bezpieczne i nikogo nie naraża. Gdy tylko sytuacja się uspokoi pojedziemy i oglądamy na żywo mieszkania, które Państwa zainteresowały. Tę technologię proponujemy również Klientom, którzy chcą z różnych powodów teraz sprzedać swoje mieszkanie. Dokumenty do sprzedaży możemy załatwić za pośrednictwem ePuap i dzięki temu dokonać transakcji. Ograniczamy do minimum kontakt bezpośredni. Agenci biura Obrotni Nieruchomości oraz pozostali członkowie zespołu posiadają rękawiczki i maseczki ochronne. Zauważyliśmy również, że zgłaszający się do nas Klienci są rzeczywiście zainteresowani zakupem. Nie są tak zwanymi oglądaczami i nie narażają bez sensu Agentów oraz właścicieli mieszkań. Transakcja dzisiaj jest możliwa, mało tego jest do przeprowadzenia w bezpieczny sposób.

Podsumowanie.
Zalecamy spokojne i odpowiedzialne działania. Zachęcamy do kontaktu i konsultacji z profesjonalistami z branży, aby podjąć najlepszą możliwą decyzję. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Każdy kryzys to szansa na lepsze jutro.