Aglomeracja trójmiejska to jeden z najciekawszych obszarów na mapie Polski, a nawet i całej Europy. Gdańsk, Gdynia i Sopot – te miejscowości od lat przyciągają latem rzesze turystów głodnych aktywnego lub biernego wypoczynku. Nic dziwnego, w końcu każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Na pasjonatów historii czekają liczne muzea, miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mają do dyspozycji liczne tereny zielone, parki oraz specjalnie wyznaczone dla jednośladów ścieżki. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do Trójmiasta, a nawet w nim zamieszkać!

1. Trzy miasta w jednym – największa zaleta aglomeracji trójmiejskiej

Gdańsk, Sopot i Gdynię już dawno temu ochrzczono mianem Trójmiasta, niemniej dopiero od 28 marca 2007 roku, nazwa ta przestała być wyłącznie potoczna – właśnie wtedy podpisano bowiem Kartę Trójmiasta, czyli dokument potwierdzający konieczność współpracy tychże trzech miejscowości. Decydując się na przeprowadzkę do jednego z nich, tak naprawdę przenosisz się do wszystkich trzech na raz! Wszystko dzięki bardzo dobrej komunikacji miejskiej oraz rozwiniętej infrastrukturze drogowej, w tym licznym ścieżkom rowerowym.

2. Doskonałe i czyste powietrze

Jedną z istotnych zalet Trójmiasta jest czyste powietrze. Wiatry znad morza wywiewają wszelkie nieczystości, jak na przykład smog. Zamiast tego można cieszyć się prozdrowotnym zapachem jodu –to sprawia, że zamieszkanie tutaj jest szczególnie wskazane osobom mającym problemy z tarczycą. Niemniej jodowane powietrzne zrobi dobrze absolutnie każdemu przyjezdnemu! Latem, morska bryza działa orzeźwiająco, a bliskość morza sprawia, że ma się pełno energii od świtu aż po samą noc!

3. Tereny zielone i natura Trójmiasta

Gdańsk, Gdynia i Sopot to miejscowości, które są idealne dla miłośników obcowania z przyrodą. Na terenie Trójmiasta znajduje się bowiem wiele miejsc, gdzie można oderwać się od wielkomiejskiego gwaru. Polecamy odwiedzić na przykład Park Reagana, Park Jaśkowej Doliny, Park Oruński, Kępę Radłowską, a także Molo w Sopocie i Orłowie. Odetchniesz tutaj pełną piersią!

4. Kultura, historia i inne atrakcje

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, w Trójmieście czekają prawdziwe atrakcje szczególnie dla miłośników historii. To właśnie tutaj stoi bowiem jedno z najbardziej znanych – Muzeum II Wojny Światowej. Z innych atrakcji warto wyróżnić na przykład Klif w Orłowie, którego widok zapiera dech w piersiach, czy możliwość zwiedzania obszaru Starego Miasta i okolic w Gdańsku z poziomu spływu kajakowego na Motławie. Dla miłośników podziwiania krajobrazów miejskich z dużej wysokości, proponujemy odwiedzić punkty widokowe: Pachołek, Gradową Górę, a także najwyższy punkt widokowy znajdujący się w Olivia Business Centre.

5. Praca i nauka – przeprowadź się do Trójmiasta

Zastanawiasz się nad przeprowadzką do Gdańska, Sopotu lub Gdyni? Właśnie tutaj znajdziesz takie uczelnie, jak: Akademię Medyczną, Politechnikę Gdańską, Akademię Morską, Uniwersytet Gdański i Akademię Sztuk Pięknych (z wydziałem w Sopocie). Jeśli z kolei poszukujesz pracy w Trójmieście to musisz wiedzieć, że znajduje się tutaj wiele firm IT, filii i siedzib przedsiębiorstw międzynarodowych, a przede wszystkim centra biznesowe Olivia. Trójmiasto to doskonały obszar na inwestycje w nieruchomości, na przykład na wynajem mieszkań dla studentów i pracowników biznesowych.

6. Architektura urbanistyczna – zderzenie tradycji i nowoczesności

Mieszkańców i turystów od lat zachwyca połączenie tradycji z nowoczesnością w kontekście budowy miasta. Nieszablonowe rozwiązania szczególnie mocno widać na Wyspie Spichrzów, przechadzając się ulicami między kamienicami i willami w Sopocie, zwiedzając Stare Miasto w Gdańsku czy spacerując po Orłowie – nadmorskiej dzielnicy Gdyni.

7. Imprezy, nocne życie i restauracje

Turyści i dotychczasowi mieszkańcy Trójmiasta mogą potwierdzić, iż jest to aglomeracja, w której życie tętni również nocą. Otwarte są tutaj liczne restauracje, w których można spróbować dań z kuchni niemalże całego świata. Nie brak także pubów, barów i klubów, gdzie można potańczyć i zwyczajnie spędzić miło czas z przyjaciółmi.

8. Zakochaj się w Trójmieście

Wszystkie wymienione wyżej zalety to ledwie ułamek argumentów, jakie powinny przekonać Cię, że życie w Trójmieście jest po prostu wygodne i przyjemne. Z całą pewnością od razu zakochasz się w Gdyni, Sopocie i Gdańsku, gdy tylko zdecydujesz się postawić tu swoje pierwsze kroki.