Pojęcie dochodu pasywnego, chociaż nieco kontrowersyjne, zyskało w ostatnich latach na dużej popularności. Perspektywa zarabiania pieniędzy nawet podczas snu jest marzeniem niejednej osoby. Jak jednak to osiągnąć? Jednym ze sposobów na osiąganie pasywnych dochodów jest inwestycja w nieruchomości na wynajem, na przykład mieszkania. Wprawdzie trzeba mieć trochę wkładu własnego w portfelu lub na koncie bankowym, niemniej okazuje się, że dobrze zainwestowane pieniądze mogą zapewnić całkiem pokaźny zwrot. Kiedy jednak zdecydować się na inwestycję w wynajem mieszkania i czy w ogóle warto to zrobić? Tego dowiesz się w przygotowanym przez nas artykule.

Zalety inwestycji w wynajem mieszkania

Każda forma inwestycji ma swoje wady i zalety, rozważania nad pytaniem zawartym w tytule artykułu zaczniemy więc od opisania zalet, jakie wiążą się z tego rodzaju dochodem pasywnym. Co więc warto wiedzieć o zaletach inwestycji w wynajem mieszkania?

1. Stały dochód

Wynajem mieszkania wiąże się z możliwością osiągania stałego dochodu przez okres, w którym je udostępniasz lokatorom. Od Ciebie także zależy, jaką cenę najmu ustalisz, a więc ile będzie czystego zysku wpadającego regularnie, co miesiąc, do Twojego budżetu. Nierzadko właściciele mieszkań na wynajem, decydują się na zakup nieruchomości z kredytu, który następnie spłacany jest (pośrednio) właśnie przez wynajmujących dane mieszkanie – wiąże się z osiągnięciem pewnego i stałego dochodu.

2. Rynek nieruchomości wciąż się rozwija

Duże miasta kuszą młodych ludzi, którzy przyjeżdżają w poszukiwaniu lepszych perspektyw lub zamierzają podjąć się studiów na wybranej uczelni wyższej. W takim przypadku muszą gdzieś mieszkać. Dobrym pomysłem jest więc inwestycja w mieszkania zlokalizowane niedaleko uniwersytetów, politechnik bądź jeszcze innych szkół wyższych. Biorąc pod uwagę, że przeciętnie studia jednolite magisterskie trwają aż pięć lat, zapewniając dobre warunki studentom, można spodziewać się, iż będą oni wynajmować mieszkania długoterminowo. W związku z tym, że rynek ten jest rozwijający się, nie musisz się martwić brakiem klientów, z całą pewnością po zakończeniu współpracy z poprzednimi lokatorami, znajdziesz szybko kogoś nowego na ich miejsce.

3. Długoterminowa inwestycja w wynajem mieszkania

Dochody osiągane z udostępniania zakupionego lokalu wprawdzie możesz zobaczyć dopiero za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, niemniej otrzymany zysk zdecydowanie przewyższa swoimi korzyściami wady tego rozwiązania. Posiadanie dodatkowego lokalu pod wynajem mieszkania zapewnia, jednakże stabilność finansową. Poniekąd lokal tego rodzaju, kupiony na kredyt, może się sam spłacić, w przypadku, kiedy cenę najmu ustali się taką samą jak wartość spłacanej raty (bądź wyższą, wtedy różnicę możesz zatrzymać dla siebie).

Wady inwestycji w mieszkanie na wynajem

Chociaż inwestycja w mieszkanie na wynajem prezentuje się całkiem atrakcyjnie, to jednak wiąże się też z pewnymi wadami. Jest ich jednak względnie mało. W zależności od atrakcyjności lokalizacji lokalu, jego stanu, a zarazem ustalonej ceny (jeśli cena jest niewspółmierna do lokalizacji i stanu) możliwe jest posiadanie pustostanu, miejsca, w którym nikt nie mieszka. To wiąże się z brakiem osiągania dochodu pasywnego. Po stronie właściciela mieszkania stoi także opłacanie rachunków za media, czynsz, opłaty administracyjne. Koszt ten można jednak zawrzeć w cenie najmu. Wynajem lokalu na mieszkanie w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni może wiązać się z mniejszym ryzykiem ze względu na kurortowy charakter Trójmiasta niż chociażby w Poznaniu czy Łodzi. O wiele łatwiej jest wynająć komuś mieszkanie nawet na obrzeżach Trójmiasta niż na granicach pozostałych wymienionych miast.

Czy więc warto postawić na inwestycję w mieszkanie na wynajem?

Naszym zdaniem tak, tylko trzeba zrobić to mądrze. Przede wszystkim zdecydować się na atrakcyjną lokalizację wybranego lokalu – to przyciąga większą liczbę chętnych najemców, a zarazem pozwala ustalić wyższą cenę. Nie mniejsze znaczenie w ustalaniu wyższej ceny ma także stan samego mieszkania przeznaczonego na wynajem – im ładniejsze, lepiej urządzone tym możesz cieszyć się wyższymi zyskami z jego udostępniania swoim lokatorom. Jeśli nie jesteś pewny czy samemu podołasz wszystkim niuansom zarządzania mieszkaniem pod wynajem, zdecyduj się na skorzystanie z usług biura nieruchomości.