Zarówno sprzedaż, zakup, jak i wynajem mieszkania lub lokalu nie są łatwym procesem. Brak doświadczenia w zawieraniu umów sprzedaży lub najmu nieruchomości może prowadzić do wielu problemów. Źle skonstruowana umowa może być przyczyną wielu nadużyć, wynikających z działań obu stron transakcji. W jaki sposób można uniknąć problemów z tym związanych? W czym może pomóc współpraca z agentem nieruchomości? Tego można dowiedzieć się, czytając przygotowany przez nas artykuł.

W czym może pomóc agent nieruchomości?

Zadaniem agenta jest poszukiwanie Kupca chętnego na zakup zleconego na sprzedaż mieszkania czy lokalu. Agent, aby korzystnie zrealizować sprzedaż wykonuje wiele czynności, m.in.:

  • sprawdza stan prawny i organizuje dokumentację niezbędną do realizacji zlecenia,
  • przygotowuje ofertę sprzedaży lub wynajmu nieruchomości,
  • aktywnie poszukuje kupca w bazie lub organizuje dni otwarte,
  • realizuje dopasowane działania marketingowe w internecie,
  • prowadzi nadzór i zapewnia bezpieczeństwo przebiegu transakcji.

Jak widać, agent nieruchomości okazuje się być niezbędny, w szczególności dla osób, które chcą się cieszyć bezproblemowo przeprowadzoną transakcją. Co więcej, agent nieruchomości działa w oparciu o wymagania i cele swojego klienta.

Precyzyjne dostosowanie się do celów klienta

Właściciele nieruchomości, myślący o sprzedaży posiadanego obiektu, mogą mieć różne wymagania. Jedni chcą uzyskać jak najwyższą cenę. Inni mogą myśleć o jak najszybszym pozbyciu się mieszkania, lokalu użytkowego czy działki. Agent podczas budowy oferty, bierze pod uwagę cele ustalone ze swoim klientem. Co więcej, możne on wykorzystać szereg różnych narzędzi tak, aby precyzyjnie spełnić oczekiwania podczas sprzedaży lub wynajmu mieszkania czy domu.

Narzędzia agenta nieruchomości

Zdecydowanie najważniejszym z nich jest wiedza o rynku obrotu nieruchomościami. Jest to szczególnie ważne w analizie sytuacji formalno-prawnej, a także działaniach mających na celu naprawę ewentualnych błędów popełnionych przez właściciela w tym zakresie. Agent nieruchomości to osoba posiadająca szeroką sieć kontaktów, które może wykorzystać w celu znalezienia kupców do sprzedaży lub najmu lokalu, mieszkania, domu czy działki. Doświadczenie, chociaż nie jest narzędziem, to jednak stanowi bardzo ważny aspekt, który pośrednik może wykorzystać w pracy. Dzięki zdobytej wiedzy zdaje sobie sprawę z problemów, jakie mogą zajść na każdym etapie zawierania transakcji i przeciwdziałać im.

Poza wymienionymi już narzędziami, agent nieruchomości ma dostęp do nowoczesnych technologii i stron internetowych. Oferty może umieszczać na licznych platformach sprzedażowych, a dzięki temu precyzyjnie dotrzeć do klientów, którzy mogą być zainteresowani kupnem obiektu. Dla agenta nieruchomości ważne jest także odpowiednie zarządzanie swoim czasem – zadaniami i spotkaniami z klientami. W tym celu może skorzystać z wielu aplikacji, jak na przykład Trello, Nozbe czy Asana.

Projektowanie atrakcyjnej oferty

Agent doskonale orientuje się w trendach projektowania ofert sprzedażowych mieszkań, lokali czy działek. Pośrednik działa często w ścisłej współpracy z profesjonalnym fotografem nieruchomości, a także home stagerem, dzięki czemu zdjęcia umieszczone w ofercie przyciągają wzrok, a wnętrze mieszkania, podczas jego oglądania przez potencjalnych kupujących, zachwyca swoim designem. Nie jest to oczywiście regułą, w ramach współpracy sprzedajemy także nieruchomości w stanie surowym. Tutaj warto wspomnieć – home stager to osoba, która zajmuje się home stagingiem, czyli przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub najmu.

Znajomość technik sprzedażowych

Doświadczeni w sprzedaży nieruchomości agenci, mogą korzystać z licznych technik, które pomagają w zwiększeniu zainteresowania ofertą. W wyniku takich działań może dojść do sytuacji, kiedy klienci będą licytować się w celu zakupu mieszkania lub domu, a zarazem generować większą cenę. Jednym z takich sposobów są dni otwarte. Jest to technika, która zakłada skupienie jak największej liczby kupujących, chcących oglądać mieszkanie w jednym czasie. Zainteresowani mijają się w drzwiach, a to z kolei może mieć duży wpływ na pobudzenie ich intencji zakupowych.

Jak widać współpraca z agentem nieruchomości to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Nasze biuro – Obrotni – zadba o bezproblemową sprzedaż mieszkania, lokalu, działki czy domu w oparciu o Twoje cele i szerokie doświadczenie.