Znalezienie wymarzonego mieszkania to ledwie połowa sukcesu. Po negocjacjach cenowych, a przede wszystkim podjęciu decyzji o zakupie (lub najmie), przychodzi moment podpisania umowy. Jest jednak kilka rzeczy, które należy sprawdzić zanim ostatecznie postawimy przysłowiową “kropkę nad i”. W tym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy, tak aby uniknąć ewentualnych problemów.

 Pamiętaj o zadawaniu szczegółowych pytań

Zanim przejdziemy do meritum tematu, zwrócimy Ci uwagę na to, abyś nie bał się zadawać pytań właścicielowi mieszkania lub pośrednikowi. Im bardziej będziesz dociekliwy, tym lepiej dla Ciebie! Warto pozyskać jak najwięcej informacji o okolicy, samym mieszkaniu, zasadach jakie panują w sąsiedztwie, tak aby nie być zaskoczonym w trakcie lub nawet po przeprowadzce. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie listy pytań, jakie chcemy zadać osobie sprzedającej/wynajmującej lokal.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić przygotowany dokument. Wątpliwości warto skonsultować z radcą prawnym lub adwokatem, tak aby mieć pewność, że treść umowy została spisana zgodnie z literą prawa.

Jedną z istotnych kwestii jest czynsz oraz pozostałe opłaty. Ustal ich dokładną wysokość (kwestie te powinny być regulowane przez umowę najmu). Dzięki temu nie będziesz zaskoczony dodatkowymi kosztami, jakie musisz ponieść w wyniku korzystania z udostępnionego mieszkania.

Dodatkowe kwestie związane z najmem lub kupnem nieruchomości

W przypadku, kiedy decydujemy się na wynajem mieszkania, warto zapytać się o to, czy w mieszkaniu mogą przebywać zwierzęta, a także jak wygląda kwestia przyjmowania gości (też na noc). Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy wynajmujemy lokal.

Posiadasz rower lub sezonowe sprzęty sportowe? W takim wypadku warto spytać się czy najem mieszkania przewiduje możliwość korzystania z piwnicy. Dzięki niej możesz zaoszczędzić w wynajmowanym lokalu bardzo dużo miejsca. Piwnica bądź komórka lokatorska pozwoli na przechowywanie wielu przedmiotów, które swojego miejsca nie mogą znaleźć w mieszkaniu.

Bądź skrupulatny

Poza wymienionymi sprawami, warto: porozmawiać z sąsiadami, sprawdzić okolicę o każdej porze dnia (wieczorna cisza nie musi oznaczać spokojnych poranków), dokładnie zbadać stan mieszkania oraz instalacji – upewniasz się tym samym, że nie kupujesz przysłowiowego “kota w worku”.

Na zakończenie radzimy, abyś był dokładny w sprawdzeniu wszystkich tych rzeczy przed podpisaniem umowy najmu lub kupna nieruchomości. Unikniesz tym samym wielu problemów w przyszłości.